Cestujte časem a poznejte historické Goethovo náměstí

Město Aš spustilo novou turistickou aplikaci s virtuální realitou. Návštěvníci díky ní mohou poznat podobu Goethova náměstí z let 1900 a 1932 a setkat se s historickými osobnostmi, včetně bájného Huckaufa. Aplikace je zdarma.

Zhotovitelem projektu je společnost Time Trip, s.r.o. z Plzně, která zakázku realizovala za necelý 1,5 milionu korun.

„Uvidíte například, jak vypadal takzvaný Ašský špalíček, včetně proměny místa po jeho zbourání. Nejde ale jen o statické zobrazení objektů. Objeví se i postavy, které se k historii města, včetně pověstí, pojí. Promluví na vás třeba právě básník a geodet Johann Wolfgang von Goethe, nebo válečný zločinec Konrad Henlein. Nechybí ale překvapení v podobě mýtické postavičky, skřítka Huckaufa,“

uvedl zhotovitel projektu Petr Kostner s tím, že aplikaci lze stáhnout do jakéhokoli smartphonu. Vzhledem k objemu dat zároveň doporučil stahovat ji na internetovém připojení. „Pak už se stačí dostavit na Goethovo náměstí do Aše, načíst QR kódy čtyř pozorovacích bodů a poznávat historii,“ dodává.

Město Aš chce držet krok s dobou chytrých zařízení a chce ve virtualizaci pokračovat. „Chystáme se vybudovat a digitálně prezentovat objekty v parku mezi radnicí a Okružní ulicí, takzvaný Park historie, kde vznikne i 3D bludiště,“ doplnil plány starosta Aše Dalibor Blažek.

Turistická zajímavost vznikla v rámci projektu „Kulturní cesta Fojtů“, do níž je zapojeno celkem jedenáct českých i německých partnerů. Kromě Aše jsou to z Česka města Františkovy Lázně a Cheb. Na německé straně se zapojily města Weida, Greiz, nebo Plauen. Pomocí virtuální reality návštěvníci poznávají historické podoby zámků, hradů a jiná atraktivní území.

Nejedná se o první virtualizaci v Aši. Nedaleko dnešní radnice je už několik let možné navštívit a virtuálně si prohlédnout zaniklý evangelický kostel Nejsvětější trojice, který vyhořel v roce 1960 a na jehož místě dnes stojí památník.

(ps)

1 názor na “Cestujte časem a poznejte historické Goethovo náměstí”

  1. Byli jsme tam,zkoušeli aplikaci. Fotky ještě jakž takž, ale video se nerozběhlo na žádném z bodů. Do interiéru kostela jsme se také nedostali.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *