Přátelská firma a Ašákovi hrdinové

Právě probíhá druhá vlna epidemie COVID-19 a díky různým změnám a opatřením, které provází celý letošní rok, by se mohlo zdát, že se na všechny, kdo pomáhali při té první vlně snad i zapomnělo! Ale není tomu tak. Podařilo se zrealizovat výlep komiksového okénka Ašákových hrdinů na Hlavní ulici a v návaznosti na to bychom rádi začali rozdávat všem institucím alespoň symbolické ocenění Přátelská firma za pomoc, kterou poskytly v době největší nouze. Stejně tak si poděkování zaslouží každý jednotlivec, který se dle svých možností zapojil!

Celá druhá vlna je už malinko jiná a všichni to cítíme – zdravotní pomůcky jsou dostupné a lidé se snaží nějak dále pracovně fungovat a nahrazovat ztráty, které jim způsobila omezení zavedená už při první vlně. Není potřeba armády – alespoň v našem okolí – a to hlavní, kde je opravdu potřeba každá volná ruka, to jsou především zdravotnické služby. Díky tomu se i pomoc jako taková transformovala tak, jak je potřeba a aktuálně se například peče zdravotníkům cukroví, buchty nebo jim firmy darují kávu a jiné výrobky, aby cítili podporu ve vypjaté situaci a zpříjemnili si ten čas navíc strávený v práci. Část pomoci se také stále soustředí na seniory, kteří zůstávají nejohroženější skupinou v naší společnosti – ať už Senior linkou nebo třeba donáškou knih z knihovny, možností nákupů či vyzvedávání léků v lékárně.

Velká část ašských hrdinů a přátelských firem svou pomoc těmto novým okolnostem přizpůsobila a nyní pomáhají jinak nebo jejich nabízené možnosti pomoci už nejsou nadále potřeba (například ty spojené s šitím roušek). Pojďme se tedy spolu podívat na to, jak to celé vypadalo na začátku letošního roku.

Psal se březen a nikdo netušil, co bude, nikdo z nás nevěděl, jaké rozměry může epidemie mít, někteří si neuměli představit, co vlastně znamená slovo pandemie. Vznášela se nad námi hrozba nakažení a v médiích neběželo nic jiného než COVID-19, spousta lidí začala žít ve strachu a někteří se báli i vycházet ze svých domovů. Byl zoufalý nedostatek zdravotních pomůcek a vláda pomalu uzavírala zemi, beznadějná situace s velkým otazníkem nad budoucností každého z nás.

A právě v této době se začali rodit naši superhrdinové! Jedinou jejich superschopností bylo to, že chtěli změnit situaci, chtěli se zapojit a pomoci. Nechtěli sedět doma a čekat, až to všechno přejde, nechtěli se bát. Chtěli pomáhat.

Slovo dalo slovo, hrdinové se začali propojovat a vymýšlet, kde je potřeba pomoci nejvíce a co v této situaci řešit jako první. V březnu bylo nejdůležitějším slovem ROUŠKA. Kdo měl ruce a materiál, pustil se do jejich šití, kdo měl materiál navíc a sám si s výrobou neporadil, daroval ho tomu, kdo věděl, jak na to. Celé se to na sebe úžasně nabalovalo a pomáhaly i celé firmy. Od broušení krejčovských nůžek přes stříhání a řezání materiálu na roušky až po samotné šití. Když došly domácí zásoby materiálu, nakupovalo jej i město a samotní občané a textilní firmy ho darovaly ze svých zásob. Třeba výkonný ředitel firmy CARVAC s.r.o. dokázal sehnat na šití roušek i stovky metrů speciální nanotextilie, která byla určena přímo proti virům. A pamatujete ještě, že gumička na roušky měla tou dobou stejnou hodnotu jako zlato?! I gumičky se podařilo obstarat formou daru od jedné z Přátelských firem z jejich vlastních zásob.

Tou dobou kromě jednotlivých hrdinů fungovaly i Přátelské firmy – za všechny uveďme třeba ZDM s.r.o., která nejenže věnovala materiál, ale kde se v pracovní době stříhalo a šilo. Pomoc probíhala napříč všemi odvětvími. V Hotelu Goethe či Jacob‘s Pizza Baru vařili a distribuovali jídlo pro ty, co roušky šili, ale i pro složky integrovaného záchranného systému. Pomohly i velké firmy s působištěm po celé ČR – třeba Alza zapůjčila 3D tiskárny pro tisk ochranných štítů, Škoda auto zase zapůjčila vůz pro usnadnění distribuce hotových roušek a štítů. Firma Jilly Lenau s.r.o. zase pořídila dezinfekci a distribuovala ji všude, kde jí bylo potřeba.

Do boje se zapojily i místní komunity – vietnamská i mongolská – a odvedly obrovský kus práce! Společně s dobrovolníky z městského úřadu, Kosí sítě (Šicí síť při Komunitním osvětovém společenství z.s.), MěDDM Sluníčka a Pečovatelské služby se povedlo udělat obrovský kus práce, pomoci mnoha obyvatelům města, ochránit je před nákazou a bez nadsázky se dá říci, že i zachránit životy.

Všichni, kdo se zapojili a přiložili ruku k dílu, jsou naši Ašákovi hrdinové a každému z nich patří obrovský dík. Každému, kdo nemyslel jen na sebe. Tato vlna solidarity a chuti pomáhat svému okolí by se měla jasně vrýt do paměti každému z nás. To, že jsme schopni se v dobách krize semknout, pomoci si sami a ochránit ty, kteří to z nějakého důvodu sami nezvládnou – to je jasný důkaz, že v našem městě žije spousta skvělých lidí s velkým srdcem.

Hrdinové, ještě jednou děkujeme!

Další informace v reportáži, kterou připravila MVTV

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *