V ZDM se šily roušky i tisklo na 3D tiskárnách

Jednou z firem, která jako „přátelská“ nesmí chybět, je i ZDM s.r.o. Tato firma se věnuje zakázkové výrobě oblečení a tisku či výšivce log a jiných reklamních prvků. V první vlně pandemie COVID-19 se zapojila do šití ochranných pomůcek ve velkém stylu – darovali ze svých zásob materiál na šití roušek, dokonce se do šití sami zapojili a věnovali tak své vybavení i zaměstnance, kteří v pracovní době šili roušky pro potřebné. Oslovili jsme tedy výrobního ředitele společnosti, pana Libora Hrušku, aby s námi zavzpomínal, jak to celé probíhalo.

1) Zapojení ZDM s.r.o. do realizace celé akce na zajišťování ochranných pomůcek bylo opravdu velké. Jak to celé začalo? Kdy Vás napadlo, že můžete pomoci svému okolí?
Napadlo nás to vlastně okamžitě. Přemýšleli jsme jak vlastně pomoci a pak v březnu 2020 jedna z nemocnic vydala návod, jak udělat roušku svépomocí a v té chvíli bylo vcelku jasné, čím bychom mohli pomoci my.
2) Bylo zapojování firmy postupné, jak se situace zhoršovala, nebo jste se do toho vrhli po hlavě na plno? Jak to celé probíhalo?
Jak postupně ubývalo klasické práce, začalo se do výroby roušek zapojovat více a více zaměstnanců. Nejdříve jsme vyrobili roušky pro naše zaměstnance a jejich rodiny. Nabídli jsme pomoc také Městu, resp. paní Evě Holečkové ze Sluníčka, pak se na nás s prosbou o pomoc obrátilo i hnutí KOS z.s. s Mgr. Lucií Polákovou v čele. Později pak i náš německý partner, kde se nedostatek roušek objevil až v době, kdy u nás už měl každý svou ušitou roušku. Kromě roušek se u nás také vyráběly štíty na pěti 3D tiskárnách.
90842290_2619331205016339_4890086112086720512_n
Malé poděkování od hasičů
Máte k dispozici nějaká čísla, třeba kolik roušek se podařilo u Vás ve firmě zrealizovat? Nebo kolik zaměstnanců pracovalo na rouškách a kolik hodin tím strávili…
V době největšího „boomu“ jsme šili 1.000 roušek denně. Na rouškách pracovalo většinou maximálně deset zaměstnanců po celou dobu svého pracovního dne. Nemáme přesné počty vyrobených roušek, ale odhadem jsme klasických bavlněných roušek vyrobili, či pomohli vyrobit kolem 30.000 kusů.
Pak jsme také, už pro obchodní činnost, vyrobili třívrstvou roušku kombinovanou digitálně potištěnou polyesterovou vrstvou, nano vrstvou vyvinutou na TU v Liberci a bavlněnou vrstvou. Tento model roušky jsme dodávali např. krajskému ředitelství PČR, dodali jsme cca 1.000 ks těchto roušek policistům do „první“ linie.
Možná o Vás někteří místní ještě neslyšeli – asi jich nebude mnoho, ale přeci jen… Komu všemu je Vaše nabídka určena? Jedná se o výrobu velkých kolekcí pro firemní zákazníky nebo může přijít i jednotlivec a požádat vás třeba o tři trika s potiskem pro svou rodinu?
Myslím, že o nás už určitě většina slyšela. Kdyby přeci jen ne, naše firma dokáže vyrobit od jednoho kusu trika, např. s fotkou vnoučka pro babičku k narozeninám, až po velké závodní kolekce, např. pro světový pohár v klasickém lyžování. Takže může přijít jak firma, tak i jednotlivec s požadavkem o vyrobení individuálního textilu.
Jak momentálně probíhá Váš provoz, dotýkají se Vás i nyní nějaká vládní opatření?
Vládní nařízení a opatření nás momentálně omezují a ovlivňují stejně jako ostatní firmy: povinností testovat své zaměstnance, nepřítomností maminek na pracovišti, protože musí být doma s dětmi, které nemohou do školy či školky.
Všechny v okolí jste podpořili svým zapojením i odhodláním pomáhat, je nějaký způsob, jakým mohou podpořit místní Vás?
Je jediná možnost, jak vlastně pomoci a opět je to u všech firem stejné, stačí přinést dostatek práce a zakázek. Takže objednávejte naše výrobky ;o)
Děkujeme za rozhovor i za pomoc, kterou jste poskytli a přejeme ať se vám daří

Já také děkuji,
Libor Hruška, výrobní ředitel

ZDM s.r.o.

najdete na adrese:

Okružní 22
352 01 Aš

Kontakty:

Objednávky – Monika Česánková

+420 727 810 670

info@zdm.cz

www.zdm.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *