Kam na výlet

Tipy na výlety

1) Nejzápadnější rozhledna Háj

Říká se o ní, že je nejkrásnější rozhlednou široko daleko. Alespoň zdejší obyvatelé to sveřepě tvrdí a na svou kamennou věž jsou náležitě pyšní. Traduje se, že kdo vystoupá na vrch Háj alespoň jednou týdně, dožije se sta let. Pokud nepatříte k místním, nezoufejte, že nemáte možnost být tu každý týden a určitě se na toto půvabné místo vydejte. Z centra města je vzdálena necelé 2 kilometry. Jděte po modré turistické trase.
Žulová rozhledna se nachází na vrchu Háj, nejvyšším vrcholu české části pohoří Smrčiny ve výšce 758 m n. m. Je vysoká 34 metrů a na její vrchol vás dovede 122 schodů. Z rozhledny se vám naskytne výhled na město Aš, Krušné hory, Slavkovský a Český les.
Stavba kamenné vyhlídky byla zahájena v roce 1902 a slavnostně otevřena byla v létě o dva roky déle. V roce 1913 získala pojmenování po německém kancléři Otto von Bismarckovi.

Provozní doba


Období                                                            Dny                      Čas
duben, květen                                               po-ne                   09:00 – 17:00
červen, červenec, srpen                              po-ne                   09:00 – 19:00
září, říjen                                                         po-ne                   09:00 – 17:00
listopad-březen                                                                            ZAVŘENO
Kontakt na správce rozhledny: +420 725 962 058
Rozhledna

2) Nejzápadnější bod České republiky

Klid a nedotčenou přírodu především najdete na nejzápadnějším bodě České republiky. Leží mezi dvěma hraničními kameny z roku 1844 na konci Újezdského potoka, který tvoří dnes již neformální hranici s Německem. Trasa patří pro svůj křovinatý a mokřinový terén k těm náročnějším.
Často se stává, že méně zdatní jedinci, nejen, co se orientačních schopností týče, jej nenajdou vůbec. Vydat se sem je tak malá výzva. Jako návod vám může posloužit video vytvořené pro Živý kraj, které zde můžete také zhlédnout.

3) Přírodní památka Goethova skalka

Slavný básník a také geolog Johann Wolfgang von Goethe se ve svých denících o Aši údajně vyjádřil jako o „nejošklivějším městě křesťanského světa“. Přesto si jedno místo nacházející se nedaleko města oblíbil natolik, že dnes nese jeho jméno a je navíc přírodní památkou.
Jedná se o 400 metrů dlouhý a 10 metrů široký křemenný val, který dnes obklopuje hustý, půvabný borovicový les. Stěny dosahují výšky od 3 do 15 metrů a jsou vyhledávané i milovníky horolezectví. Skalní útvar se nachází v přírodním parku Halštrov a je součástí pohoří Smrčiny. Najdete zde také pamětní desku věnovanou německému básníkovi.

4) Benešův palouček u Aše

Vydejte se po stopách Dr. Edvarda Beneše, věrného souputníka Tomáše Garrigua Masaryka a jednoho ze zakladatelů samostatného Československa, do dob před jeho vznikem, do roku 1915. Právě tudy dne 1. září pozdější druhý československý prezident přešel ilegálně státní hranici Rakouska – Uherska s Německem s pomocí přítele, spolužáka a vojenského lékaře MUDr. Karla Amerlinga, když prchal za T.G.M. do Švýcarska.
Pietní místo v podobě památného data 1. IX. 1915 z kamenné mozaiky bylo zbudováno v roce 1947. V témže roce byl odhalen také pomník věnovaný Dr. Benešovi. Ten byl později přemístěn před MŠ a ZŠ Okružní, kde byl v období RU vojenský lazaret.
Benešův-palouček-stav-v-roce-2017-zdroj_infocentrum-Aš

5) Most Evropy – Most přátelství

V blízkosti nejzápadnějšího bodu byl v roce 2008 vybudován Most Evropy – Most Přátelství, který spojuje Českou republiku a Německo.
 
Tento most byl vybudován díky Smrčinskému spolku v Aši a díky spolupráci s Německou stranou. V roce 2010 byly instalovány ukazatele, které turisty k mostu přímo dovedou.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

6) Naučná stezka Na cestě k trojstátí

Místo, které je nejen historickým bodem tří států Česko, Sasko a Bavorsko, ale také místem, které před rokem 1989 rozdělovalo „východ“ a „západ“ a kde začínala železná opona.
Před 2. světovou válkou zde žilo kolem tisíce obyvatel. Po odsunu původního obyvatelstva zůstala oblast prakticky vylidněna a proměnila se v hraniční pásmo. Naštěstí tyto doby jsou za námi a tato oáza klidu už je především chráněnou krajinnou oblastí.

7) Minerální pramen v Dolních Pasekách

Existence minerálního pramene v Dolních Pasekách se datuje údajně až do 12. století. Jeho léčivé účinky ale potvrdili až o několik století později. Dnes mu připisují blahodárné účinky při léčení dny, nebo revmatismu. Příznivě také ovlivňuje potenci nebo dlouhověkost.
Pramen dnes chrání zděný altán a je veřejně přístupný. Atmosféru pohodového posezení s malebným výhledem dokresluje říčka Bílý Halštrov.
Původní dřevěný altán tady stál do roku 1930. V roce 1870 jej nechal postavit ašský patriot a továrník Gustav Geipel.
p356954

8) Minerální pramen v Doubravě, známý též jako Pramen století

Pramen vyvěrá při levém břehu Bílého Halštrova nedaleko česko-saské  hranice v přírodním parku Halštrov a je součástí pohoří Smrčiny. Pramen příznivě ovlivňuje srdeční a oběhovou činnost, pohybový aparát a léčí i onemocnění močových cest, nebo ledvin.
Minerálka zde vyvěrá údajně od nepaměti. Léčivé účinky přitom byly odhaleny až po průzkumných rozborech v roce 2000. Zjištěno bylo navíc, že složení je stejné jako prameny v sousedním Bad Elsteru. Místo by tak v budoucnu mohlo směle konkurovat nedalekým německým lázním. Pítko je volně přístupné.
p529108

9) Pozůstatky historické papírny

Památkově chráněné, dnes už jen fragmenty historické papírny najdete v místní části Doubrava. První papírny na březích Bílého Halštrova vznikaly už během třicetileté války. Kamenné artefakty v Doubravě pochází z konce 18. století a jsou dnes jedinou připomínkou bohaté a věhlasné papírenské výroby, která se dostala do celé Evropy. 
V průběhu 19. století výroba pomalu upadala a po 2. světové válce skončila úplně. Pozůstatky doubravské papírny jsou chráněné od 90. let minulého století. K obnově a úpravě místa došlo v roce 2012.
p652939

10) Zřícenina hradu Neuberg

Nejzápadnější hrad na našem dnešním území, který nikdy nenesl české jméno, vznikl někdy mezi 12. a 13. stoletím. Dnes už jen torzo najdete v Podhradí, nedaleko Aše. Hrad založili rytíři z Neubergu. Před vstupem do hradního areálu nepřehlédnete majestátní kostel dobrého pastýře z 15. století, vystavený rodem Zedtwitzů, kteří v té době již vlastnili i hradní panství.
Hrad z velké části v 16. století vyhořel.  Z jeho pozůstatků Zedtwitzové nakonec postavili zámek, jehož pozůstatky můžete obdivovat. Z původního hradu se dodnes dochovala jen 22 metrů vysoká strážní věž.
unnamed

11) Pramen Bílý Halštrov

Oblíbená zastávka nejen cyklistů ale i pěších turistů se nachází 6 km jihovýchodně od Aše. Ve stínu vzrostlých stromů můžete odpočívat na lavičkách přímo u pramene, nebo v nedalekém altánu. Dostatek příjemného slunce sem ale doléhá také, zejména kolem poledne.
Kamenný památník pochází z konce 19. století. Odpočinkové místo zde bylo vybudováno až koncem 20. století. Bílý Halštrov protéká na českém území v délce kolem 11 kilometrů a pod názvem Weisse Elster pokračuje do Německa.
Image

12) Kamenný barokní most

Památkově chráněný kamenný most s jediným obloukem ve výšce 3,2 metru byl postavený roku 1724 a je nejstarší stavbou ve městě. Najdete jej nedaleko pomníku Martina Luthera.
Dřevěná břidlicová stavba spojovala dnes už neexistující starý a nový evangelický hřbitov. Po vyhoření nedalekého kostela v roce 1960 a zrušení hřbitova kvůli výstavbě tenisových kurtů v 70. letech minulého století, ztratil most využití. Památkově chráněný je od roku 1987.
DSC_6824_m

Vzdálenější tipy na výlety

Výlety za státní hranicí

Vzhledem k našemu umístění na mapě ČR se nabízí možnost vyrážet na výlety i do okolí německého Selbu.
V blízkosti najdete například zříceninu hradu Epprechtstein, kousek od ní zase kamenný labyrint. Nádherné kamenné útvary mohou být také zajímavým cílem výletu – třeba Wackelstein nebo Hoher Stein.
Výběr zajímavých míst k navštívení okolo Selbu a přesnější informace o nich včetně fotografií najdete třeba na:
www.komoot.de

 

Jeden z tipů na výlet – Epprechtstein
burgruine-epprechtstein

Výlety v Karlovarském kraji

Skvěle zpracované tipy na výlety v našem kraji najdete na stránkách Živý kraj! Zde si můžete vybírat z jednotlivých kategorií podle toho, zda máte zrovna náladu vyrazit do přírody nebo někam za historií.
Najdete zde spoustu míst, která jsou v našem kraji notoricky známá, jako je třeba Hrad Loket, rozhledna v Krásné nebo Boží Dar. Narazíte však i na další, která ještě neznáte a stojí za to, abyste vyrazili na výlet!
Více na: www.zivykraj.cz
 
Rozhledna Cibulka u Oloví
559_10_1433770767_261263_max

Turistické trasy cyklistické trasy v našem blízkém okolí najdete také podrobně rozepsané na stránkách Informační centrum Aš.